Galerie minerálů kde je vystaveno přes 6.000 drahých kamenů

Nedávno jsme se vypravili do Dvora Králové, abychom vám mohli představit další zajímavou realizaci. Tou je Galerie minerálů, kterou realizoval Luboš Blaha ve spolupráci s týmem Skeletsystemu.

Jak spolupráce probíhala?

K prvnímu kontaktu došlo během konání veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech. Investor měl jasný záměr výstavby galerie a zároveň měl již rozpracovanou dokumentaci pro stavební povolení. Jelikož však s vývojem příprav nebyl zcela spokojen, nakonec se rozhodl využít projekčních služeb Goldbeck Prefabeton s.r.o.

K prvnímu kontaktu investor Luboš Blaha uvádí: „S týmem Skeletsystemu jsem se seznámil na veletrhu. Oslovili mě komplexností služeb. Projekt chtěl nakreslit kde kdo, ale nikdo ho nechtěl postavit,“ říká s úsměvem. „Bylo pro mě zajímavé právě to řešení vše v jednom – tedy od projekčních služeb až po samotnou výstavbu,“ dodává.

Již ve spolupráci s architektem Jaroslavem Filipem, který byl v té době jediným architektem ve firmě, vznikla architektonická studie této nové galerie. Půdorysy a řezy stavby již byly připraveny, klíčovými otázkami zůstávalo řešení vnitřní dispozice a fasády.

Vnitřní dispozice musela splňovat veškeré požadavky na provoz galerie: tedy výstavní plochu, zázemí pro návštěvníky, prostor pro obchod, sklad, posezení pro zákazníky, recepci a výtah. Provedení fasády se v průběhu příprav (viz studie) měnilo do finálního provedení, které je zřejmé z fotografií.

Na základě architektonické studie započala projekční fáze a příprava dokumentace pro stavební povolení. Zajímavostí je hlavní hala expozice. V té jsou usazeny dvě prefabrikovaná schodiště, pro která musela být navrhnuta atypická konstrukce čtyř čtvercových sloupů a obdélníkových průvlaků, které schodiště vynášejí.

Nad samotnou halou je umístěn velký světlík ve tvaru pyramidy, který symbolizuje krystal. Váha světlíku však není zanedbatelná. Proto bylo nutné posílit únosnost střešní konstrukce. To bylo vyřešeno použitím plných prefabrikovaných plošných dílců místo dílců Spiroll.

Další výzvou a zajímavostí bylo zjištění, že pozemek určený pro výstavbu je bývalá zavežená skládka a únosnost vrchních zemin není dobrá. Proto je celý objekt založen na vrtaných pilotách o délce 10 metrů (použito bylo 45 ks pilot).

I díky tomu trvala celá projekční část o něco déle než obvykle. Dokumentace byla hotová o prázdninách 2019, následoval inženýring a na konci roku 2019 bylo vydání stavební povolení. Následovala příprava staveniště, skrývka ornice a příprava plochy pro vrtání pilot, které byly usazeny během dvou týdnů. Následně proběhla samotná montáž skeletové konstrukce druhé generace označované jako TOBA, přičemž šlo o jednu z prvních montáží této konstrukce. Ta trvala osm týdnů.

Nešlo, na takovém místě nezeptat se na pár otázek týkajících se právě samotné Galerie minerálů...

Pane Blaho, proč zrovna Galerie minerálů?

Minerály mě provázejí celým životem. Svůj první „kámen“ – pyrit – jsem našel, když mi bylo deset let. Je to jako hledat poklad, který ale ocení jen ten, který kamenům rozumí. Od té doby jsem hledal a hledal, nacházel a pak také kupoval. Od té doby uběhlo už „pár“ let a tímto mým koníčkem jsem se začal i živit. Svou rozsáhlou sbírku jsem potřeboval někam umístit – musel jsem si na to postavit „barák“ :-)

Obchodujete tedy s minerály?

Ano, obchoduji se zhruba 90 dodavateli z celého světa, hodně zemí jsem také projel. Není nad to, podívat se na vlastní oči. Všude také potkáte sběratele, jako jsem já. Jsme taková komunita. S kameny pak obchodujeme v České republice a na Slovensku – velkoobchodně i maloobchodně a náš sortiment je opravdu obrovský. Tunové kusy onyxu, ametystové geody z Brazílie i stříbrné šperky s minerály. Na zakázku dokážeme vyrobit krásné dekorativní interiérové doplňky – světla nebo třeba takový výtah, jaký máme zde. Jeho stěny jsou vyplněny 320.000 ks broušených českých granátů.

No tedy… A Vaše galerie? Kolik čítá kousků?

Aktuálně je zde vystaveno přes 6.000 minerálů a drahých kamenů ve 135 osvětlených vitrínách. Bude jich do budoucna ale zhruba 10.000 ks. Vystavené kameny pocházejí z Čech i z celého světa, je to opravdu unikátní sbírka, ve které mohou návštěvníci obdivovat krásnou kolekci vltavínů, českých achátů a je tam umístěn i ten můj první nález, který ochraňuji již téměř 50 let.

Jací návštěvníci k vám jezdí nejvíce?

Ze skupinových zájezdů jsou to především děti základních škol. Z těch individuálních je to opravdu mix. Zastaví se tu sběratelé, rodiny s dětmi i starší páry. Tam to nelze říci, kdo jezdí nejvíce. Všichni jsou spokojení, že tu dobře zaparkují přímo před galerií, mohou se tu zakoupit i něco k pití nebo kávu a také si s sebou odvézt nějakou tu památku z našeho obchodu.