Trendy staveb pro příští desetiletí: Dominovat bude hlavně variabilita interiérů

Mezinárodně uznávaná organizace „American Institute of Architects“ představila na jaře letošního roku seznam deseti nejočekávanějších trendů v rámci stavby a designu rodinných domů pro příští dekádu. Ve spolupráci s odborníky z nejrůznějších profesí se při tom zaměřila nejen na samotné materiály a technologie, ale i na socioekonomické nebo demografické procesy, které probíhají nebo jsou očekávány ve vyspělých zemích současného světa.

Domy se přizpůsobí rodině, práci i stárnutí

Vedle témat jako je bezpečnost, moderní materiály, ochrana staveb před přírodními katastrofami nebo snižování energetické náročnosti se objevil například i aspekt stárnutí populace. Ten do projektování rodinných domů přinese prvky jako široké chodby, nižší schody nebo větší oblibu jednoúrovňových obytných prostor.

Dalším z významných trendů jsou otevřenější a volněji průchozí kuchyně, které se přizpůsobí trávení společného času v domácnosti a stanou se prostorem pro scházení všech obyvatel domu. Zveřejněný žebříček trendů reaguje i na měnící se pracovní modely a častější práci z domova. Tomu odpovídá i využití částí rodinných domů jako kanceláří či pracoven s odpovídajícími nároky na světelné podmínky či hlukovou izolaci.

Stavba by neměla limitovat možnosti interiéru

„Stále více lidí, kteří chystají stavbu vlastního domu, uvažuje o tzv. shell and core řešeních. V praxi to znamená, že vyžadují kvalitní a spolehlivou hrubou stavbu, která ale vnitřní uspořádání v maximální možné míře ponechává na jejich fantazii. Nechtějí být při projektování interiéru nebo v případě pozdějších úprav omezováni vnitřními nosnými prvky,“ vysvětluje Pavel Trtík, ředitel divize SkeletSystem od Goldbecku, která na tuzemský trh přinesla stavby s kostrou z prefabrikovaných celků. Právě Skeletsystem je jednou z moderních možností, jak docílit maximální variability. Stavba z továrně vyráběných kompozitních prvků totiž nevyžaduje vnitřní nosné stěny a nabízí tak prakticky neomezené možnosti dispozice interiéru.

     

Zároveň s interiérovou variabilitou dává stavba pomocí Skeletsystemu možnost volit ze širokých možností opláštění. Žádný z prvků konstrukce totiž nebrání panoramatickým oknům nebo dalším proskleným prvkům a díky tomu lze získat vzdušné a světlé prostory. Široká okna mohou řešit i praktickou a stále populárnější možnost vícenásobného přístupu na terasu a propojení interiéru s vnějšími prostory. Mimochodem, propracovanější řešení prostorů kolem domu a jejich propojení je také jedním z trendů, které se objevily ve zmiňovaném žebříčku.

Moderní domy jsou připravené růst

Spolu s možností zvolit si podobu interiéru v průběhu samotné stavby, kdy mají díky konstrukcím podobným Skeletsystemu architekti či projektanti volnou ruku v realizaci představ klientů, umožňuje absence vnitřních nosných prvků také jejich snadnou a na stavební práce nenáročnou změnu kdykoli v pozdější době. Výhoda hotového skeletu je totiž i v tom, že může být na rozšíření domu předem připraven. Část „kostry“, na které po stavbě domu spočívá například terasa nebo která tvoří přístřešek pro auto, může být jednoduchým dozděním přeměněna v další místnost.

       

Trendem poslední doby ale překvapivě není jen zvětšování obytné plochy, například pro dětský pokoj nebo při přeměně na dvougenerační dům, ale i zmenšování. „K takovému kroku mohou majitelé domů sáhnout například ve chvíli, kdy se jejich potomci odstěhují s vlastními rodinami a dům, ve kterém žilo třeba pět lidí, je najednou pro dva příliš velký, s čímž souvisí i zbytečné náklady na energie nebo údržbu. Skelet je připravený i na takové požadavky a bez výraznějších stavebních zásahů lze přeměnit místnost třeba na krytou terasu nebo přístřešek pro venkovní posezení,“ přibližuje možnosti moderní skeletové stavby Pavel Trtík.